Home
Spotkanie autorskie z Moniką Sawicką.
Wpisany przez Izabela Mazińska   
piątek, 11 października 2019 12:00

W dniu 25 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku zorganizowała cykl spotkań z pisarką Moniką Sawicką, autorką bestsellerowych powieści dla dorosłych, która niedawno rozpoczęła również przygodę z pisaniem dla dzieci. 
W tym dniu odbyły się trzy spotkania autorskie. Pierwsze z nich miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 w Nasielsku, drugie w Przedszkolu Sakolandia, trzecie natomiast w Szkole Podstawowej w Popowie Borowym.
Monika Sawicka napisała cztery książki dla dzieci: „O Kajtku Szczęściarzu”, „Zakochany Kajtek”, „Kajtuś rusza w świat” i „Kajtuś patriota”. Inspiracją był dla niej jej własny pies.
Pewnego dnia córka pisarki przyniosła do domu maleńkiego pieska, który mieścił się na otwartej męskiej dłoni. Powiedziała, ze to nowy psiak jej kolegi, który go przygarnął, ponieważ ktoś zostawił go w zawieszonej na płocie reklamówce. Zimą. To cud, że maleństwo przeżyło. Kolega córki pisarki nie mógł jednak zaopiekować  się nim na stałe. Po naradzie postanowiły, że szczeniak zostanie u nich. Miały już w domu dużą, dorosłą sunię Lejdi, którą przygarnęły ze schroniska oraz dwa koty - Felka i Fizię. Sunia przyjęła Kajtka jak matka, opiekowała się nim, karciła, uczyła. Koty, jak to z kotami bywa, nie szalały z radości, ale również zaakceptowały nowego domownika.
Z książki  pod tytułem „O Kajtku Szczęściarzu” dowiadujemy się, o tym, w jaki sposób Kajtek  zmienił życie pisarki i całej jej rodziny. Natomiast w drugiej części „Zakochany Kajtek” przedstawione jest dorosłe  życie Kajtka i jego pierwsza miłość. Trzecia pozycja wydawnicza pt. „Kajtuś rusza w świat” zawiera wiele cennych wskazówek  dotyczących tego, jak opiekować się swoim pupilem i o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem psiaka. W czwartej publikacji  „Kajtuś patriota” robi się nieco poważniej i Kajtek poznaje kraj, w którym mieszka, jego historię, ważne słowa takie jak patriotyzm, ojczyzna, niepodległość. Wraz ze swoim panem Kacprem oraz resztą ludzkiej i zwierzęcej rodziny uczy się nowych rzeczy i jest z tego dumny. Dzięki temu Kajtuś jeszcze mocniej kocha swoich bliskich: dwu i czworonożnych przyjaciół i jest gotów na wiele by ich ocalić. Uśmiech i łzy wzruszenia towarzyszą podczas lektury przygód Kajtusia. 
Wszystkie spotkania przebiegły w niezwykle ciepłej i miłej atmosferze, ponieważ przygody Kajtka zachwyciły naszych najmłodszych czytelników. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z pisarką. Miały również możliwość zakupu książek i otrzymania autografów.