Noc Bibliotek.
poniedziałek, 07 października 2019 13:55

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku przyłączyła się do V ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tegoroczna odbywała się pod hasłem  „Znajdźmy wspólny język” ,a nasza dodatkowo miała podtekst historyczny : „Noc  w bibliotece z historią w tle”.  Za organizacje odpowiedzialne były bibliotekarki Izabela Mazińska, Jolanta Budziszewska-Rogalska oraz Marta Czeremurzyńska. Liczba osób niestety była  ograniczona z uwagi na warunki. W naszej akcji udział wzięło 26 dzieci w wieku od  7 do 12 lat. Spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 17. Po powitaniu i zapoznaniu  się,   aby wprowadzić dzieci w klimat tego wydarzenia odczytaliśmy książkę  Przemysława Wechterowicza  „A właśnie , że dzień!”  I tu warto nadmienić, iż od organizatora Centrum  Edukacji Obywatelskiej  każda zgłoszona biblioteka, w tym również nasza otrzymała pakiet składający się z
·         tom komiksu "Ptyś i Bill" Wydawnictwa Egmont
·         10 plakatów akcji (formatu B1)
·         100 ekslibrisów-naklejek
·         100 zakładek (z zaproszeniem do udziału w Nocy Bibliotek – do wypełnienia przez stałych czytelników i przekazywania rodzinie, znajomym i sąsiadom)
.        książek Marcina Wicha „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka” i Przemysława Wechterowicza dwa w jednym „A  właśnie, że dzień!’ i „A właśnie , że noc”,
·         gra karciana „Flirt z Hłaską” z cytatami z prozy Marka Hłaski – odsłoną specjalną Nocy jest w tym roku „Nocny Marek” poświęcony życiu i twórczości Marka Hłaski w 50. rocznicę śmierci pisarza oraz możliwość pobrania i wyświetlania filmu pt. „Ptyś i Bill”.
Następnie rozpoczęliśmy projekcję filmu „Ptyś i Bill”. Jak przystało na prawdziwy seans nie zabrakło popcornu zasponsorowanego  przez jedną z mam. Wśród naszych uczestników było wielu miłośników zwierząt , w związku z tym film  bardzo się podobał. A my zapraszamy do oddziału dla dzieci i młodzieży  do wypożyczania komiksu pod tym samym tytułem, na podstawie którego powstał film.
Kolejnym etapem naszego spotkania był test wiedzy historycznej o naszym mieście poprzedzony prelekcją na temat historii Nasielska. Z uwagi i, iż składał się on z 45 pytań co 15 pytań robiliśmy przerwę na gimnastykę w celu odprężenia ciał i umysłów. Okazało się , iż wszyscy uczestnicy bardzo uważnie słuchali pań bibliotekarek i bez problemu rozwiązali test.
Czas płynął bardzo szybko i za oknem zrobiło się ciemno . Wtedy przeczytaliśmy drugą część książki Przemysława Wechterowicza pt. „A właśnie, że noc!”. Przybliżyliśmy również uczestnikom  znaczenie słowa ekslibris oraz rozdaliśmy ekslibrisy z pierwszą literą imienia, do przyklejenia na egzemplarz książki z domowej biblioteczki.
I tak minęły nam dwie godziny wspólnej zabawy, którą przerwało nam łomotanie do drzwi. Okazało się , że napłynęły posiłki w postaci pysznej pizzy i napojów.
Potem zwiedziliśmy cały budynek biblioteki od kulis , skupiając się szczególnie na muzeum i wystawie  „Nasielsk w średniowieczu”. To ostatnie miejsce było szczególne, gdyż  później uczestnicy przystąpili do konkursu na spostrzegawczość, z którym również świetnie sobie poradzili.
Na zakończenie  przeczytaliśmy fragment książki Marcina Wicha pt. „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”.
Oprócz wspomnianych ekslibrisów nie zabrakło również nagród za udział w konkursie historycznym w postaci długopisów. Każde dziecko otrzymało także pamiątkową zakładkę z Nocy Bibliotek.
Do zobaczenia za rok.
Z projekcji filmu ”Ptyś i Bill”  dodatkowo skorzystały trzy klasy ze Szkoły Podstawowej Nr1 w Nasielsku.