Home
"60+ KULTURA"Weekend seniora z kulturą.
Wpisany przez Izabela Mazińska   
poniedziałek, 30 września 2019 13:10

W ostatnie dni września biblioteka otworzyła swoje drzwi dla seniorów oferując im spotkanie autorskie z pisarką  Moniką Sawicką (25.09.2019) oraz otwarty dzień Dyskusyjnego Klubu Książki (28.09.2019).
Spotkanie autorskie
W czwartkowe popołudnie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nasielsku odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Sawicką, autorką wielu pięknych książek obyczajowych. Monika Sawicka to piękna, młoda kobieta. Pisarka i dziennikarka. Od 2005 roku wydaje książki. Do tego czasu wydała ich aż osiemnaście. Autorka pisze głównie o miłości, ale także pięknie o niej opowiada.
Miłość ma wiele twarzy, nie jest oczywista, a tym bardziej bajkowa. Życie jest zupełnie inne, jednak zawsze warto mieć na uwadze, że można coś w nim zmienić.
Miłość jest emocją dobrze nam znaną, jednak nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czym owa miłość jest. Każdy z nas z pewnością poda jej inną definicję.
Miłość jest również narkotykiem – podobno pochodną amfetaminy. Cóż, to niezwykły dopalacz, dzięki któremu nie mamy apetytu a nasz organizm pracuje na najwyższych obrotach.
Jednak gorąca miłość trwa zaledwie pięć lat. Dopiero po tym czasie zaczyna się miłość prawdziwa, właśnie wtedy, kiedy kończy się chemia.
Monika Sawicka uważa iż człowiek samą miłością nie żyje. Pisze ona głównie o problemach, a jej bohaterki mają pod górkę. Opowiadała, że wiele w życiu przeżyła i głównie dlatego zaczęła pisać o tym, co się dzieje za ścianą domów. Udowadnia w ten sposób, iż problem kobiet jest spychany na boczny tor. Przemoc w rodzinie – na to jest społeczne przyzwolenie, ale to się bierze od wielu stuleci. Warto jednak pamiętać, że sto pięćdziesiąt kobiet rocznie jest mordowanych przez najbliższe im osoby płci męskiej. 
Podczas dwóch godzin spotkania dowiedzieliśmy się wiele ważnych i wartościowych rzeczy, gdyż Monika Sawicka to nie tylko pisarka, ale także pięknie opowiadająca mówczyni. Spotkanie było bardzo ciekawe i według słuchaczek mogłoby się nie kończyć.
W książkach Moniki Sawickiej znajdziemy dużo wzmianek o miłości, ale także dużo o przemocy. Bohaterki jej książek przeżywają przemoc zazwyczaj już od dzieciństwa. Partnerów życiowych znajdują sobie takich samych jak ich ojcowie. Oczywiście, nie zawsze tak się dzieje.
Ogólnie, w tych książkach znajdziemy niejako pewne rady jak i wskazówki, jednak nigdy gotowe rozwiązania.

Otwarty dzień DKK
Dyskusyjny Klub Książki działa w Nasielsku już od dziewięciu lat. Założono go 20 listopada 2010 roku. W tym czasie udało nam się przeczytać wiele wartych uwagi pozycji i porozmawiać o nich. Tak jak i w poprzednich latach, tak i w tym roku otwieramy sezon jesienno-zimowy z DKK. Zatem tradycyjnie w sobotę, o godz. 11.30 odbyło się otwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na który licznie przybyły nowe osoby. Rozmawialiśmy w głównej mierze o sprawach organizacyjnych, lecz nie zabrakło także dyskusji na temat książek. Mówiliśmy głównie o Julianie Tuwimie, a to za sprawą fantastycznej książki Mariusza Urbanka „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”. Wrześniową lekturę czytało nam się bardzo przyjemnie, ponieważ o wybitnych ludziach i ich wybitnych umysłach czyta się znakomicie. Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 października. Będziemy rozmawiać o fantastycznej książce Markusa Zusaka pt. „Posłaniec”. To autor bestsellerowej i słynnej już „Złodziejki książek”, którą zekranizowano w 2013 roku.

Podsumowanie
Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy, że zawsze możemy na was liczyć. „60-+ Kultura - weekend z biblioteką dobiegł końca, jednak należy pamiętać, że jesteśmy dla Was cały czas, a Klub DKK działający już od prawie dziewięciu lat, przywita Was z otwartymi rękami.