Home
Narodowe Czytanie z biblioteką.
Wpisany przez Izabela Mazińska   
poniedziałek, 16 września 2019 13:46


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w  Nasielsku, wzorem lat  ubiegłych uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie czyli polskiej inicjatywie społecznej propagującej  znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, zapoczątkowanej w 2012 roku. Narodowe Czytanie organizowane przez Parę Prezydencką  zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia „ Stefana Żeromskiego.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do odczytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wybrał osiem  lektur na Ósme Narodowe Czytanie z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Dyrektor biblioteki, dr Stanisław Tyc dokonał wyboru noweli pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, ponieważ akcja lektury toczy się w rejonie Nasielska. Narodowe Czytanie z biblioteką odbędzie się podczas rajdu rowerowego w dniu 22-go września 2019 roku, kiedy to udamy się do wsi Gołębie i odczytamy lekturę w scenerii byłego założenia dworskiego, niemego świadka wydarzeń z okresu powstania styczniowego.
Główny bohater noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”, Andrzej Borycki ( bardziej znany pod przybranym nazwiskiem Szymona Winrycha) przewożący broń dla oddziału powstańczego został zabity przez rosyjskich kawalerzystów. Nie bez kozery, autor noweli umieścił akcję na północnym Mazowszu, z uwagi na operujące tu liczne oddziały powstańcze. I tak  na przełomie stycznia i lutego 1863 roku w rejonie Nasielska, Jackowa i Gołębi kawaleria rosyjska napotkała na oddział Roberta Skowrońskiego, gdzie doszło do potyczki przerwanej nastaniem nocy. Następnego dnia oddział powstańczy został zupełnie rozproszony, a tym samym walki zbrojne na terenie ziemi nasielskiej ustały. Dowódca tutejszego oddziału powstańczego, kapitan Skowroński przeniesiony został do powiatu rawskiego, gdzie stanął na czele oddziału partyzanckiego, natomiast część  insurektantów z rejonu Nasielska walczyła w oddziałach operujących w innych regionach kraju. Jak chociażby podporucznik Hieronim Rojewski, mieszczanin z Nasielska, który walczył pod dowództwem Padlewskiego, Mystkowskiego, Jasińskiego i Ziębińskiego i odznaczony został orderem Virtuti Militari.
Kapitan Robert  Skowroński był z Mazowsza, urodził się w 1827 roku w województwie płockim, ukończył Szkołę Wojskową w Genui, walczył w oddziałach Garibaldiego, przedtem w 1848 roku walczył pod Miłosławiem, po okresie Wiosny Ludów emigrował do Paryża. Do kraju powrócił w 1862 roku. Należał do bliskiego otoczenia gen. Zygmunta Padlewskiego – dowódcy powstania w płockiem.
Warta  uwagi jest również  postać Władysława Michniewicza, herbu Lis, właściciela wsi Bylice koło Nasielska, który w czasie powstania styczniowego pełnił funkcję wojennego naczelnika powiatu pułtuskiego pod pseudonimem „ Sęk”. W folwarku Władysława Michniewicza był punkt zborny powstańców. To tu przechowywano broń i amunicję, tu też przekuwano kosy na sztorc, tu wreszcie zbierali się tzw. „ związkowi”.
Jeśli zainteresowała Państwa ta problematyka i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do uczestnictwa w rajdzie rowerowym w dniu 22-go września, tradycyjnie w samo południe. Do zobaczenia.