Home
Coraz młodsi odwiedzają bibliotekę.
Wpisany przez Izabela Mazińska   
piątek, 05 lipca 2019 14:05

Wprowadzanie dzieci w świat literatury najlepiej rozpocząć od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i promowanie czytelnictwa wśród dzieci.
4 lipca bibliotekę odwiedziła grupa 3-latków kończących Żłobek Miejski w Nasielsku – grupa Biedroneczki A z ciociami, panią Agnieszką Królak i panią Agnieszką Witkowską. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki oraz poznanie pracy bibliotekarza.
Podczas spotkania dzieciaczki zwiedziły cały budynek biblioteki, łącznie z Muzeum Ziemi Nasielskiej, które wywarło na nich ogromne wrażenie. Dowiedziały się również o procesie powstawania książki, od autora po pojawienie się jej na bibliotecznej półce, o tym z jakich elementów składa się książka. W trakcie zajęć książka zawsze stanowi centralny element, jako niewyczerpane źródło fascynujących historii, bajek i opowiadań oraz ciekawostek o świecie. W ten sposób dzieci doświadczają tego, że mając książkę w ręku można się bawić i uczyć jednocześnie.
W trakcie wizyty, aby wprowadzić dzieci w świat bajek pani Jola z oddziału dla dzieci, przeczytała w pierwszej kolejności bajkę pt. „Kopciuszek”, rozdała kolorowanki z tą bajkową postacią, a później nasi mali goście przystąpili do kolorowania. Następnie  przybliżyła dzieciaczkom piękne i pouczające wiersze Wioletty Piaseckiej „Psiaczek Wędrowniczek” i „Krówka Modnisia”, a dzieci naśladowały odgłosy bohaterów - zwierząt.
Pierwsza wizyta maluszków w bibliotece przebiegła w niezwykle ciepłej i miłej atmosferze. Dzieci wyszły z biblioteki z uśmiechem na twarzy i zapewnieniem, że wrócą  do nas i będą korzystać z bogatej oferty dla dzieci.